T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

Untitled Document
 


Bulunduğunuz Yer: Haberler

 BİLECİK'İN FETHİ, ŞEYH EDEBALİ VE OSMANGAZİ ANMA PROGRAMI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

BİLECİK'İN FETHİ, ŞEYH EDEBALİ VE OSMANGAZİ ANMA PROGRAMI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bilecik'in Fethi, Şeyh Edebali ve Osmangazi Anma" programına katıldı.
  
Bakan Yılmaz, Şeyh Edebali Türbesi Alanı'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, "Sözün kudretini bilmek isteyenler, Şeyh Edebali'nin Osmangazi'ye vasiyetine baksın" dedi."Çağlar aşıp gelen bu vasiyette, bir sözün kudretini görüyoruz. Söz hiçbir zaman bayatlamıyor, her dem taze" ifadesinde bulunan Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:
  
"Mevlana der ya, "Bugün yeni bir şeyler söylemek lazım" ama bilin ki, Şeyh Edebali'nin vasiyetini herkes, her ne makamda ve nerede olursa olsun, okusun, görsün. Mutlaka onda yeni bir şey görecektir. Türkiye'nin bugün hiç şüpheniz olmasın bugünü dününden daha iyi, yarını da bugünden daha iyi olacaktır. 'Sabretmesini bil ki, vaktinden önce çiçek açmaz. Bir çiçeğe ne kadar su verirseniz verin, gübresini de verin, bakımını da verin ama zamanı gelmeden açmaz'. İşte bu güzel hikmetli sözleri ancak böyle bir büyükten çıkabilirdi diyoruz. Ve hepsinden de önemlisi biz devlet adamlarına veya her insana 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' diyor. Yani devletten de asli unsuru insanı yaşatmak, insanına hizmet etmek. İnsanına hükmeden devlet değil, insanına hizmetkar olan devleti bundan daha güzel kimse ifade edemezdi. Kaç yıl geçmiş, yaklaşık 700 yıl geçmiş. Ama bu 700 yıl içerisinde eskimeyen bir söz 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın'. Modern toplumlar, insanın temel değer olduğuna şimdi geliyor."Vali Halil İbrahim Akpınar da Bilecik'in Türkiye'nin nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük illeri arasında olmasına rağmen, ekonomisiyle, sanayisiyle, tarihiyle ve turizm potansiyeliyle, Türkiye'nin en önemli illeri arasında olmaya aday olduğunu söyled.
   Ekonomik yönden ciddi büyüklüğü olan bir Bilecik’in 200'e yakın çalışan fabrikasıyla 1 milyar 200 milyon doları bulan ihracatıyla önemli bir kent olduğunu belirten Akpınar, "Bilecik her yönüyle güzelleşiyor. Kamu yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Hızlı tren nasip olursa 29 Ekim'de hizmete girecek. Bilecik'te son 10 yılda yapılan yatırımın miktarı, Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın ifadesiyle 5.5 milyar lira. Türkiye'de kişi başına en çok yatırım yapılan bir il" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Selim Yağcı ise Bilecik'in taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali diyarı ve Osmanlı sancağı olan bir mekan olduğunu ifade ederek, "Bilecik birlik ve beraberlik hamurunun karıldığı, sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu, milli birliğin mayasının olduğu mekandır. Bilecik geçmişte olduğu gibi günümüzde de milli birliğimiz, beraberliğimiz ve ülkemizin gelişimi noktasında gerçekten nüfuzunun büyüklüğünü bilerek, bu anlamda ülkemizde aldığından daha çok veren ve üreten bir şehir" dedi.

Program, Kuranı Kerim okunması, Bursa Osmanlı Kılıç Kalkan ekibinin ve Bilecik Belediyesi Mehteran takımının gösterisiyle sona erdi.
  
Bakan Yılmaz, Vali Akpınar, Belediye Başkanı Yağcı ve beraberindekiler, daha sonra Şeyh Edebali Türbesini ziyaret ederek, dua etti.

Programa, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ve AK Parti Bilecik İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Bu içerik toplam 892.816 kez gösterildi, Site toplam 2.096.344 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 9 kişi geziyor.

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi - BİLECİK
E-posta : bilecik@icisleri.gov.tr